Chłopiec z lasu – Harlan Coben

Posted on
Harlan Coben - Chłopiec z lasu
Harlan Coben - Chłopiec z lasu

Rok 1986, New Jersey. W lesie znaleziono dziecko, brudne, odziane w łachmany – rozumiało, ale nic nie mówiło. Było dzikie i nie wiadomo skąd się wzięło, kto je zostawił, ani w jaki sposób udało mu się przeżyć.

Po krótkim wstępie na temat historii dziecka, przenosimy się o 30 lat do przodu. Wilde po części dostosowuje się do życia wśród ludzi, chociaż nadal ciągnie go lasu. Mieszka w kapsule, które daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala na życie blisko natury, wśród ciszy i spokoju.

Umiejętności, które Wild nabył w dzieciństwie nie zanikają. Mężczyzna zna las jak nikt inny, potrafi się po nim poruszać w niezauważalny sposób, ma swoje kryjówki i wie jak sobie radzić, kiedy jest zdany sam na siebie.

Zaginięcie nękanej nastolatki

Pewnego dnia dowiaduje się, że ginie nastolatka, a co najdziwniejsze, zupełnie nikt się nią nie przejmuje, nawet jej własny ojciec. Okazuje się, że dziewczyna była nękana…

Jak potoczą się losy Wilda? Czy pomoże w odnalezieniu nastolatki? Do jakiej tragedii mogą doprowadzić niewyjaśnione sprawy z przeszłości? Jak do tej sprawy mają się rządowe tajemnice? Jak poznać sekrety strzeżone przez władze?

Wilde przez całe życie czuje się odosobniony i nie chce zostawiać w potrzebie nastolatki, z którą czuje pewnego rodzaju więź. Ona również jest outsiderką.

Nowe wątki i kolejne znaki zapytania

Książka utrzymana jest w mrocznym tonie. Na początku wydaje nam się, że będzie to historia dziecka z lasu – będziemy rozwiązywać zagadkę skąd to dziecko się tam wzięło i jak znalazło się w lesie. Okazuje się, że ta historia stanowi tło dla całej opowieści.

Na główny plan wychodzi sprawa nastolatki, która nie jest taka prosta do rozwiązania, jak na początku mogłoby się wydawać. Harlan Coben piszę książki, w których nie tylko zakończenie jest nieprzewidywalne. Podczas czytania kolejnych stron, wychodzą na jaw coraz to nowsze wątki, które komplikują sytuację i stawiają nowe znaki zapytania. Każdy z bohaterów jest bardzo wyrazisty.

Osobom, które już poznały twórczość Cobena, nie muszę wyjaśniać na czym polega fenomen jego powieści – jedno jest pewne, od tych książek nie można się oderwać i takie też jest Dziecko z lasu.

Chłopiec z lasu, Harlan Coben, wydawnictwo Albatros

Przeczytaj również:

  • Udostępnij