Tytany – Victoria Scott

Posted on

Tytany

 

Ojciec Astrid stracił pracę, matka nie jest w stanie utrzymać rodziny samodzielnie. Starsza siostra coraz częściej znika z domu, żeby nie słuchać kłótni rodziców. Dzieje się coraz gorzej, długi są coraz większe, zaczyna brakować nadziei, że będzie lepiej. Czy jest jeszcze szansa, na ratunek, żeby nie wylądować na bruku i zapobiec rozpadowi rodziny?

 

Tytany

Pół konie – pół maszyny to światełko w tunelu, zarówno w oczach Astrid jak i jej ojca. To stworzenia które pojawiły się w Detroit kilka lat temu. Tytany budzą jednocześnie lęk i podziw. Jedni przychodzą, żeby obejrzeć wyścigi i zaciętą rywalizację pomiędzy uczestnikami a inni zawierają zakłady, żeby się wzbogacić. Na taki pomysł wpadł właśnie ojciec Astrid – wszystkie oszczędności postawił na jednego z Tytanów, nie licząc się ze zdaniem rodziny. Postanowił podjąć ryzyko, była to dla niego ostatnia deska ratunku.

 

Szansa Astrid

Rodzice Astrid dostają nakaz eksmisji. Dziewczyna jest załamana, postanawia wziąć sprawę w swoje ręce. Tytany fascynowały ją od zawsze, chciała chociaż raz któregoś dotchnąć.. Ale nie miała pojęcia, że będzie miała szansę wystartować w wyścigach na jednym z nich. Kiedy pojawia się szansa, Astrid postawia z niej skorzystać – ryzykuje własne życie, żeby uratować swoją rodzinę.

 

Twórczość Victorii Scott

Książki Victorii Scott są niezwykłe i zaskakujące. Przenoszą w świat fantazji, jednak w tak realny i prawdziwy sposób, że zaczyna nam się wydawać, że Tytany mogą istnieć naprawdę i że historia mogła mieć miejsce w rzeczywistości. Podoba mi się w jaki sposób kreuje bohaterkę – Astrid jest silna, zdecydowana. Nie poddaje się, nie użala się nad sobą – po prostu działa. Victoria Scott nie wprowadza zbędnych, zbyt przerysowanych opisów i długich monologów. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, więc doskonale wiemy co czuje bohaterka i utożsamiamy się z nią. Jeśli twórczość Victorii Scott Ci się spodoba, na pewno zainteresuje Cię również Ogień i woda oraz Kamień i sól tej samej autorki. Oderwij się od szarej codzienności i przenieś się w świat wyobraźni.

 

http://iuvi.pl