Jak wygląda praca na oddziale psychiatrii? Z czym muszą mierzyć się młodzi psychiatrzy? Jak radzić sobie z trudnymi przypadkami i jak pomagać osobom dotkniętym rozmaitymi zaburzeniami psychicznymi, szczególnie na początku, kiedy brak jest jeszcze doświadczenia?
Na te wszystkie pytania odpowiada Adam Stern, młody psychiatra ze stażu w Harvard Medical School. Czytając ” Z pamiętnika początkującego psychiatry” poznajemy historię Adama, od pierwszych dni stażu, kiedy zostając wrzuconym na głęboką wodę, musiał szybko zweryfikować swoją wiedzę i zmierzyć się z pierwszymi problemami chorych. To nie było łatwe zadanie — intensywne i trudne emocjonalnie lekcje pozwalały zdobywać doświadczenie, ale także mocno oddziaływały na samego głównego bohatera.
Autor “Z pamiętnika początkującego psychiatry” opowiada nam o pełnych emocji historiach z oddziału psychiatrycznego, często z humorem. Daje nam się poznać jako niepewny siebie i swoich umiejętności stażysta, który stopniowo, zyskując doświadczenie i ucząc się coraz więcej, na konkretnych przypadkach zaburzeń, staje się coraz bardziej doświadczonym lekarzem.
Zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością…
Wydawać by się mogło, że książka na temat psychiatrii będzie ciężka i trudna w odbiorze. Nic bardziej mylnego. Jest pisana “lekkim piórem”, a jednocześnie można wiele się z niej dowiedzieć. Autor omawia poszczególne przypadki chorób w bardzo przystępny sposób, używając prostego języka — często humorystycznego. Ponadto, dowiadujemy się jaką pomoc może uzyskać osoba, która zostaje przyjęta na oddział psychiatrii, w jaki sposób mogą pomóc psychiatrzy… a czego zrobić nie mogą.
Niestety, podczas swojego stażu Adam również zdarza swoje wyobrażenia o zawodzie psychiatry z rzeczywistością. Chciałby pomóc wszystkim, a niestety, nie każdemu może. Co więcej, nie każdy chce pomocy. Osoba z problemami psychicznymi czasem trafia na oddział wbrew swojej woli i nie chce współpracować. Bywa nawet, że nie chce żyć. Takie, najbardziej emocjonujące przypadki, zostają z pracownikami psychiatrii na długo.
Książka “Z pamiętnika początkującego psychiatry” to interesująca pozycja, nie tylko dla osób, które interesują się podobną tematyką. To powieść o ciężkiej pracy na oddziale, ale także o umiejętności poukładania swojego życia tak, by w tym wszystkim znaleźć czas na życie prywatne. To umiejętność radzenia sobie z samym sobą i własnymi emocjami, kiedy w głowie (szczególnie na początku stażu) krążą myśli o nowych pacjentach i ciężkich przypadkach na oddziale. To także historia o wzajemnym wsparciu, wielkiej przyjaźni na lata i miłości. Warto przeczytać!
Dziękuję za możliwość przeczytania wydawnictwu Insignis.
Sprawdź także: