Gry karciane do nauki języków obcych

Posted on
gra w języku angielskim

angielski kieszonkowiec - gra w języku angielskim

Każdy ma swoją metodę nauki języka angielskiego, która najlepiej się u niego sprawdza. Efektywnym sposobem na przyswajanie nowych słówek i zapamiętywanie kwestii gramatycznych, może być również łączenie różnych metod nauki!

Chodzisz do szkoły językowej i trzymasz się jednego programu nauczania? To świetnie, regularność jest naprawdę ważna! Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby dodatkowo zacząć oglądać filmy w języku obcym lub słuchać piosenek, dla utrwalenia słownictwa. Nic również nie stoi na przeszkodzie, żeby dołączyć do nauki… gry w języku obcym!

angielski kieszonkowiec - gra w języku angielskim

Angielski kieszonkowiec

Gra karciana „Let’s Talk” i Quiz Karciany „Piece of Cake”, to przyjemny sposób na naukę. „Let’s Talk” to angielskie rozmówki przeznaczone dla dzieci w wieku 9+, lub dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem obcym. Gra „Piece of Cake” skierowana jest dla osób w wieku 15+, dla średniozaawansowanych i zaawansowanych (B1-C1).

angielski kieszonkowiec - gra w języku angielskim

Gra w języku angielskim – Let’s Talk!

Pytania i odpowiedzi. Kto znajdzie parę? Gra karciana „Let’s Talk” przypomina mi trochę znaną grę w „Piotrusia”, gdzie trzeba znaleźć „parę”. Podobnie jest w tym przypadku.

Przykładowe „pary”? „Two scoops of ice-cream, please.” – pierwsza karta. „That’s 2,20.” – druga karta. Kolejny przykład? „Passport, please.” – pierwsza karta. „Here you are. I’d like to take a window seat.” – druga karta.

angielski kieszonkowiec - gra w języku angielskim

Inny sposób wykorzystania kart?

Możemy również wszystkie karty potasować i rozłożyć na stole, dialogami do dołu. Nie widzimy, co jest napisane na kartach. Każdy gracz odkrywa po dwie karty – jeśli trafi na „parę”, czyli prawidłowy dialog, może zabrać karty. Jeśli nie trafi, odkłada je z powrotem. Zwycięża osoba, która zbierze najwięcej kart. Ta gra również na pewno kojarzy Wam się z grami z dzieciństwa.

To tylko przykładowe wykorzystanie talii kart, instrukcja przewiduje dużo więcej propozycji, które warto wypróbować, by utrwalać sobie dialogi. W końcu, w grze może brać udział od 2 do 8 graczy. Gra w języku angielskim jest dobrym sposobem na utrwalenie słówek.

angielski kieszonkowiec - gra w języku angielskim

Quiz karciany – Piece of Cake

W przypadku tej talii kart, poziom trudności jest wyższy, niż w przypadku gry karcianej „Let’s Talk”. W końcu, quiz jest przeznaczony dla osób zaawansowanych i średniozaawansowanych i zawiera 172 angielskie idiomy. Tutaj zasady są proste – mamy pytania i propozycje odpowiedzi. Wybierasz tą właściwą – możesz grać sam lub z innymi osobami. Dobrze się zastanów, co oznacza pytanie, w końcu niektóre słówka mają dwa lub więcej znaczeń! Na szczęście na odwrocie kart jest słowniczek z tłumaczeniem trudniejszych słówek (zdjęcie poniżej) – sami ustalcie, czy możecie się nim posługiwać podczas gry – możecie mieć własne zasady.

angielski kieszonkowiec - gra w języku angielskim

Gra w języku angielskim – Quiz karciany. Przykładowe pytanie:  

Hold on, his name is on the tip on my tongue.

Odpowiedzi:

a) I almost remember it.

b) I’ve forgotten it.

c) I’ve already told you his name.

Podpowiedzi z drugiej strony karty:

on the tip of one’s tongue – na końcu języka

Hold on! – Poczekaj!

tip – koniuszek, wierzchołek

angielski kieszonkowiec - gra w języku angielskim

Gry do nauki języka angielskiego

Na powyższym zdjęciu można zobaczyć pozostałe gry do nauki języka angielskiego. Jak widać, wybór jest naprawdę duży i każdy, kto chciałby się uczyć, może wypatrzeć coś dla siebie. Karty do gry, oraz wiele innych materiałów do nauki angielskiego i innych języków obcych, znajdziecie na stronie zeslownikiem.pl.