Gdzie uczyć się angielskiego w internecie? Wpis gościnny

Posted on

Gdzie uczyć się angielskiego w internecie?

Uczysz się języka angielskiego? Jak zapewne wiesz, nie jesteś jedyny. To język, którego na całym świecie uczą się setki milionów ludzi. Możesz jednak zrobić wiele, by wyróżnić się z tego, przyznasz, dość licznego tłumu i sprawić, że Twoja językowa edukacja będzie znacznie bardziej efektywna i przyjemna. Kolejna dobra wiadomość – wcale nie potrzebujesz do tego zasobnego portfela. Wystarczy połączenie z internetem.

Wraz z biegiem lat, internet przestał być jedynie dodatkiem, a stał się integralną częścią naszego codziennego życia. W krajach rozwiniętych, takich jak Polska, miliony obywateli, a także instytucji, wręcz nie byłoby w stanie bez niego funkcjonować. W obliczu tych faktów zaskakujące jest, jak niewiele osób myśli o internecie jako o doskonałym narzędziu do edukacji. Zwłaszcza jeśli chodzi o język angielski, internet oferuje niezwykłe bogactwo materiałów dla samouków. Co więcej, większość z nich jest zupełnie darmowa. Poznaj najważniejsze z nich.

 

Serwisy z materiałami filmowymi

Uczącym się języka angielskiego internet oferuje niezwykłe bogactwo materiałów filmowych. Są wśród nich zarówno filmy stricte edukacyjne, jak i piosenki i filmy z napisami, czy vlogi oraz streamy popularnych internautów. Wszystkie znaleźć można z łatwością w serwisach takich jak YouTube, Vimeo, czy DailyMotion. Są okazją, by uczyć się języka, robiąc jednocześnie, to co sprawia nam naprawdę dużą przyjemność. A czy ty uczysz się angielskiego z materiałów filmowych w internecie? Zastanów się, jakiego rodzaju anglojęzyczne filmy są dla Ciebie najbardziej interesujące oraz jak możesz je wykorzystać do poprawy takich umiejętności jak czytanie, pisanie, mówienie, czy słuchanie języka. Dobierz je odpowiednio do aktualnego poziomu swoich umiejętności. Przykładowo, filmy z napisami mogą okazać się odpowiednią opcją dla początkujących i średnio-zaawansowanych.

Blogi i portale językowe

Wśród więcej niż miliarda stron internetowych (naprawdę jest ich grubo ponad miliard!), znajdziesz wiele wartościowych blogów i portali językowych. Na tych pierwszych odnajdziesz szczegółowe objaśnienia wszelkich możliwych zagadnień gramatycznych oraz mnóstwo ciekawostek. Te drugie pozwolą Ci poznać lub utrwalić podstawy, gdyż zwykle udostępniają darmowe materiały z gramatyki i słownictwa. Są jednak wśród nich wyjątki, takie jak audiria.com – ten fantastyczny (i darmowy!) serwis oferuje uczącym się języka hiszpańskiego podcasty, a więc materiały do odsłuchania. Zostały specjalnie przygotowane, by odpowiadać potrzebom uczniów na różnych poziomach zaawansowania.

Fora, czaty i inne komunikatory

Nie ma nic lepszego niż możliwość konwersacji z innymi uczniami. W ten sposób możemy pracować nad płynnością mówienia, zyskując więcej pewności siebie z każdą kolejną rozmową. Na internecie łatwo znaleźć partnerów do nauki – dostępne są fora, gdzie można zadawać pytania, czaty, gdzie rozmawiamy w grupie lub w parach, a także komunikatory, takie jak Skype, czy Google Hangouts, które ułatwiają organizowanie spotkań przez internet. Ciekawym rozwiązaniem jest Chatroulette – serwis, który umożliwia wideo-rozmowę z losowo wybraną osobą. Istnieje jednak możliwość wybrania konkretnego kraju/lokalizacji, z której pochodzić będzie nasz rozmówca.

Wymiana językowa, czyli „przysługa za przysługę”

Gdy już poznasz ciekawą osobę, możesz zaproponować jej naukę języków na zasadzie „przysługa za przysługę”. Jeśli znasz język, którego uczy się Twój partner, a on z kolei posługuje się znakomicie językiem angielskim, możecie uczyć się nawzajem.

„Angielska” część internetu

Spośród 10 milionów najpopularniejszych stron w internecie, blisko 52 procent publikuje w języku angielskim. Nie byłoby przesadą powiedzieć, że angielski to w internecie język wręcz uniwersalny. Korzystaj więc z tego bogactwa i regularnie czytaj anglojęzyczne serwisy o tematyce, które najbardziej Cię interesuje. Przykładowo, entuzjaści technologi mogą zainteresować się serwisem techcrunch.com, a osoby zainteresowane biznesem na pewno znajdą wiele ciekawych tekstów na entrepreneur.com.

Kursy na odległość, czyli najlepsze możliwe połączenie

Jeśli interesuje Cię potencjał internetu w nauce języków obcych, ale nie chcesz rezygnować z pomocy nauczyciela, ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się kursy językowe na odległość. W ramach takich kursów, uczeń samodzielnie uczy się z różnorakich materiałów, także z kursów internetowych, ale jego postępy regularnie sprawdzane są przez nauczyciela. Można z nim także konsultować wszelkiego rodzaju zagadnienia i poprawiać błędy. Kursy na odległość to sposób na połączenie swobody, jaką daje samodzielna nauka, z regularnością i pewnością, jaką dają spotkania z nauczycielem. Bez względu na to, jaką drogą wybierzesz – postaraj się, aby internet był jej bardzo ważną częścią.

  • Udostępnij