„Niegrzeczne dziewczynki robią karierę” Barbara Schneider

Posted on

     Dlaczego na wyższych stanowiskach pracują głównie mężczyźni? Bywa tak, że kobiety są lepiej wykształcone, dokładnie wykonują swoje obowiązki, starają się wykonywać swoją pracę jak najlepiej.. Dlaczego więc pozostają daleko w tyle za mężczyznami, zajmują się mniej znaczącymi zadaniami i trudno im awansować? Do tego zarabiają mniej, czują się ograniczone i w końcu odpuszczają. Co jest nie tak? Co kobiety powinny zmienić żeby osiągnąć więcej, zdobyć władzę, wzbogacić się? Na te pytania odpowiada nam autorka książki „Niegrzeczne dziewczynki robią karierę”, Barbara Schneider.
     Kariera nie opiera się jedynie na kwalifikacjach i pracy. Możesz posiadać pewne umiejętności, poświęcać wiele czasu na powierzone nam zadania, zostawać po godzinach.. Ale jeśli nie walczysz o swoje i nie „pokazujesz się” innym, nikt nie doceni Twojego trudu i nadal będziesz pozostawać w tyle i liczyć na to, że ktoś w końcu dostrzeże Twój wkład i zaangażowanie w sprawy firmowe. Kobiety zazwyczaj wątpią we własne siły. Uważają, że jeśli byłyby naprawdę dobre w tym co robią, już dawno zostałyby zauważone i odniosłyby sukces. Nie chcą opowiadać o swoich osiągnięciach, boją się, że zostanie to źle przyjęte wśród innych. Zamiast zacząć działać, cierpliwie czekają, a w ich życiu nie następują żadne zmiany.. W końcu odpuszczają. Kandydat na wyższe stanowisko powinien być pewny siebie i sprawiać wrażanie osoby, która wie czego chce i będzie tego chciała równie mocno za 20 lat. Muszą pokazać, że są spragnieni sukcesu. Taką osobę powinna cechować samodyscyplina. Bez niej nie sposób podołać niektórym wyzwaniom, które czekają u progu kariery. Charyzma, zaangażowanie i autentyczność to cechy, dzięki którym osoba zarządzająca wywoła entuzjazm u innych i zmotywuje pracowników do działania. Kobiety powinny być bardziej nastawione na rywalizację. Pora, żeby wyszły z cienia i pokazały co tak naprawdę mogą zrobić dla firmy, jak wiele mogą włożyć w jej rozwój. Powinny zwrócić szczególną uwagę na autoprezentację, nawiązywanie kontaktów. Dlaczego nie miałyby chwalić się osiągnięciami? Tylko w ten sposób mogą zostać zauważone. Warto korzystać z pomocy coachów, którzy nakierują w pewnych kwestiach, podpowiedzą w jaki sposób działać, co robić, żeby efektywność pracy wzrastała. Zadaniem takiego mentora nie jest podanie gotowego rozwiązania problemu a zmuszenie do myślenia, zainspirowanie. Autorka książki porusza także temat dzieci, jako przeszkody w karierze. Czy tak naprawdę jest? Czy dziecko oznacza koniec kariery? Pewnie w niektórych przypadkach tak właśnie jest. Zostają zwolnione lub same rezygnują ze swojego stanowiska. Są jednak kobiety, które potrafią pogodzić pracę na wysokim stanowisku z obowiązkami w domu. Trzeba zamienić marzenie w cel i dążyć do jego osiągnięcia. Żeby dokładnie go sprecyzować najpierw musimy poznać samych siebie.
     Autorka książki zamieszcza pytania, dzięki którym uświadamiamy sobie czego tak naprawdę chcemy i co jest dla nas ważne. Książka nie jest skierowana wyłącznie do osób, które chcą piąć się na najwyższe szczeble kariery i zajmować wysokie stanowiska. To także pozycja dla innych, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcą pracować efektywniej, umieć się zaprezentować, oraz obrać pewną drogę, cel, do którego zamierzają dążyć.

http://www.bc.edu.pl/index.php