„Razem. Rytuały, zalety i zasady współpracy” Richard Sennett

Posted on

     Tym razem postaram się Wam przybliżyć książkę, która przede wszystkim  powinna zainteresować socjologów. Myślę, że także u Was zostanie ona dobrze odebrana i spotka się z pozytywnymi odczuciami.
     Książka na początku wydawała mi się trudna w odbiorze. Nie jest to łatwa lektura i trzeba spędzić nad nią trochę czasu, żeby zrozumieć poszczególne zagadnienia. Napisana jest trudnym językiem, jednak z czasem, czytając kolejne rozdziały miałam wrażenie, że coraz lepiej rozumiem, co autor miał na myśli. Na początek parę słów o osobie, która włożyła wiele trudu, żeby przybliżyć nam problem konkurowania i współpracy w obecnej kulturze, pomóc w zrozumieniu kwestii, które nie do końca są dla nas jasne.
     Richard Sennett to amerykanin, socjolog, wykładowca w New York Institute of the Humanities i w London School of Economics (pracuje tam jako profesor emerytowany socjologii). Napisał nie tylko książkę: „Razem. Rytuały, zalety i zasady współpracy” ale i „Korozja charakteru. Osobiste konsekwencje pracy w nowym kapitaliźmie”, „Upadek człowieka publicznego”, „Kultura nowego kapitalizmu”, „Etyka dobrej roboty” i „Szacunek w świecie nierówności.” Richard Sennett zajmuje się nie tylko tematyką przestrzeni miejskiej i sfery publicznej, ale także zagadnieniami związanymi z pracą.
     Autor podpiera się w książce różnymi badaniami. Pisze na temat nierówności wykształcanej u człowieka już od najmłodszych lat. Dziecko uczy się pewnych rzeczy, pobiera wzorce od swoich rodziców, rówieśników. To, co zostanie mu powiedziane w dzieciństwie zostaje zakorzenione i pogłębia się. Raport UNICEF, mówiący o konsekwencjach nierówności pokazuje jak bardzo zróżnicowane jest zachowanie dzieci poza szkołą. Co wynika z badań? Mamy dwie grupy. W jednej występują dzieci, nad którymi znęcają się rówieśnicy a w drugiej można zaobserwować wspólną naukę po lekcjach i wzajemną pomoc. W społeczeństwie, gdzie poziom nierówności jest wyższy, przypadki przemocy występują częściej. W społeczeństwie bardziej egalitarnym, dzieci są bardziej skłonne do wzajemnej nauki. Richard Sennet porusza również kwestię doradztwa zawodowego. Dokładnie omawia w jaki sposób przeprowadzone są takie rozmowy i na czym polega taka pomoc. Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się na czym polegają rozmowy o pracę oraz jakie zachowania przekreślą nas o oczach przyszłego pracodawcy. Autor mówi o współpracy nie tylko z pozytywnym tego słowa znaczeniu. Uzmysławia nam, że ludzie mogą świetnie współpracować ze sobą nie tylko w celu osiągnięcia czegoś pozytywnego, celu dobroczynnego, założenia firmy.. ale także np. gdy organizowany jest napad rabunkowy. Strach i niepewność może przeszkodzić w komunikacji, natomiast do współpracy popycha niewystarczalność naszych własnych środków.
     Richard Sennet opowiada o umiejętności słuchania i prawidłowym prowadzeniu rozmowy. Pisze o współpracy i tłumaczy dlaczego obecnie została ona zachwiana. Porusza temat konkurencji, dbania o własne interesy, różnic etnicznych i wyznaniowych. Opowiada o rytuałach, wspólnych działaniach. Zdaniem autora książka zdolność do współpracy jest zakorzeniona w naturze ludzkiej i można się jej nauczyć. Zachęcam do przeczytania osoby, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej w poszczególnych tematach i są gotowi poświęcić trochę czasu, żeby zrozumieć słowa autora i zastanowić się nad ewolucją rytuałów i zmianami, które zaszły od średniowiecza do dnia dzisiejszego.