„Mistrz ciętej riposty” dr Lisa Frankfort, Patrick Fanning

Posted on

     Czy masz czasem wrażenie, że nadmiar obowiązków Cię przytłacza? Że wiele osób oczekuje od Ciebie wsparcia i pomocy, nie licząc się z Twoimi uczuciami? Chciałbyś być bardziej stanowczy i bez trudu umieć powiedzieć: „nie”, poczuć, że Twoje życie zależy od Ciebie – nie od innych? Mieć świadomość, że sam o sobie decydujesz, panujesz nad sobą i swoimi emocjami? Dr Lisy Frankfort i Patrick Fanning pomoże Ci uzyskać równowagę w codziennym życiu i relacjach międzyludzkich. „Mistrz ciętej riposty” podpowie Ci jak zachować się w niezręcznych sytuacjach, jak stanowczo odmówić, jak reagować, gdy ktoś nas obraża. Co zrobić, kiedy ktoś stara się uprzykrzyć nam życie, zepsuć nastrój, gdy ktoś próbuje wyprowadzić nas z równowagi. Nie reagować? Kontratakować? Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak łatwo sprawić, że atakująca nas osoba zrezygnuje z dalszych prowokacji.
     
     Z książki dowiadujemy się o naszych prawach. Każdy z nas potrzebuje chwili odpoczynku i samotności a druga osoba powinna to uszanować. Czasem inni nie zdają sobie sprawy, że my także mamy swoje plany i nie szanują naszego czasu. Trzeba nauczyć się mówić „nie”, walczyć o to co nam się należy. Autorzy w sposób humorystyczny piszą, że odmawiać można na wiele sposobów:


„Prosto: Nie.
Grzecznie: Nie, dziękuję.
Wielokrotnie: Nie, nie nie.
Z przekleństwem: Nie, do cholery!
Z żalem: Przykro mi, ale nie mogę.
Z emfazą: Nie ma mowy!
Pogodnie: O nie!
Milutko: Nie, psze pana.
Z rozczarowaniem: Bardzo bym chciał, ale nie mam czasu.
Uczciwie: Szczerze mówiąc, nie chce mi się.
Obwiniając innych: Mój chłopak mi nie pozwoli.
Formalnie: Odmawiam.
Meteorologicznie: Prędzej piekło zamarznie.
Wielojęzycznie: Nie, no, nein, niet, non.
Przewidująco: Nie, nawet za milion lat.”

     

     Dzięki wskazówkom z książki możemy ocenić jaką osobą jesteśmy: Pasywną, agresywną czy asertywną. Dla każdego typu podane są liczne przykłady i pytania A co Wy zrobilibyście w takiej sytuacji?

„Wyobraź sobie, że jedziesz ruchliwą drogą i musisz skręcić w lewo na skrzyżowaniu, na którym nie ma sygnalizacji świetlnej. Jeśli zatrzymujesz się przed znakiem stopu i zdążysz wysłuchać trzech piosenek z radia, zanim uznasz, że możesz skręcić, jesteś osobą pasywną. Jeśli w momencie, gdy skręcasz, trwa wciąż pierwsza piosenka, jesteś asertywny. Jeżeli natomiast ignorujesz znak stopu i od razu skręcasz, a dźwięk klaksonów dookoła skutecznie zagłusza muzykę w radiu, jesteś osobą agresywną.”
 
     Z „Mistrza ciętej riposty” dowiadujemy się także jak uważnie słuchać (nie tylko, żeby zapamiętać wypowiedziane przez drugą osobę słowa, ale także żeby zrozumieć ich sens) oraz jak duże znaczenie ma mowa ciała. Z książki można się nauczyć przygotowania do pewnych dialogów. Najpierw powinniśmy przeprowadzić ważną rozmowę w myślach, dopiero potem z realną osobą. Trzeba przewidzieć pewien scenariusz, jak może zmienić się kierunek rozmowy i czego powinniśmy się spodziewać.

 

Jeden z rozdziałów, który najbardziej mnie zainteresował, mówił o tym jak możemy reagować na krytykę lub komplementy. Autorzy mają ciekawe podejście do tematu, podpowiada nam jak zachować się w sytuacji, kiedy jesteśmy chwaleni lub gdy w naszym kierunku kierowane są obraźliwe słowa. Na co dzień mamy do czynienia z trudnymi osobami, które próbują nami rządzić, zabierają nam czas i  nie sposób się z nimi porozumieć. Także na to autorzy znaleźli sposób. Trzeba postawić sprawę jasno i zastosować się do kilku wskazówek, które są zawarte w poradniku. Znajdziemy tutaj wiele interesujących strategii, także dotyczących sytuacji wyjątkowych, kiedy druga osoba nie rozumie naszych sugestii ( np. że jesteśmy zmęczeni, że nie podoba nam się kierunek do którego zmierza nasza rozmowa ) Wtedy trzeba się uciec się do środków, które dobitnie wyrażą nasze myśli. Są one jasne i zrozumiale opisane.

 

Co możemy opanować? 
     
     Książka jest ciekawie napisana, obejmuje wiele barwnych przykładów.. W niektórych przypadkach powiedziałabym, że zbyt przejaskrawionych. Tematyka jest trochę zbyt ogólna, wolałabym, żeby autorzy poruszyli jeden, konkretny problem. Czyta się szybko, ma ona 128 stron i duże litery. Przeczytanie zajęło mi około godziny. „Mistrz ciętej riposty” podzielony jest na rozdziały, dzięki czemu szybko możemy odnaleźć interesujące nas fragmenty. Tytuł zdecydowanie przyciąga uwagę, ale nie spodziewałam się, że tematyka będzie obejmować też sposoby wyrażania myśli, uważne słuchanie albo mowę ciała. Moja ocena: 4/6 
 
http://sensus.pl/