„Porzuceni” Meg Cabot

Posted on

     Porzuceni
Meg Cabot 
Wydawnictwo: Amber
Wymiary: 205 x 130 x 25
Wydanie: 1
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 328
Rok wydania: 2011

      Meg Cabot to autorka wielu światowych bestsellerów m.in „Pamiętnika księżniczki”. Poruszana przez nią tematyka jest niebanalna i bardzo różnorodna. Tym razem zaskakuje nas elementami mitologii m.in o Hadesie i Persefonie wplecionymi w całość. Porusza tematykę dotyczącą tego, co dzieje się z duszą człowieka po śmierci. Jest to fikcyjna historia, niemniej jednak oparta na opowieściach osób,które przeżyły śmierć kliniczną. Możemy doszukać się także wielu aspektów, które są zakorzenione w faktach. Miejsce w którym rozgrywa się akcja jest po części wzorowane na wyspie Key West a w roku 1846 miał rzeczywiście miejsce huragan, który zniszczył budowle, latarnię morską na wyspie i zmył większość trumien z cmentarza do morza. Każdy rozdział rozpoczyna się fragmentem z „Boskiej komedii” Dantego Alighieri z części Piekło, w której Dante opowiada o swojej podróży z przewodnikiem Wirgiliuszem do świata podziemi.
     Pierc bardzo różni się od swojego otoczenia, ma zdolność do ciągłego pakowania się w kłopoty. Mimo, że chce wszystkim pomagać, nie zawsze jej się to udaje. Bohaterka jest bardzo zdziwiona gdy pewnego razu otwiera oczy i nie rozpoznaje otoczenia w którym się znajduje. Widzi ludzi dzielących się na dwie kolejki, czekających na to, by wsiąść do łodzi. Jedni pokornie stoją a drudzy wyrywają się, chcą dołączyć do drugiego rzędu. Całego zamieszania pilnują strażnicy, którzy traktują wszystkich z góry. Nie zważają na prośby, siłą zatrzymują uciekających. Nagle bohaterka zauważa młodego mężczyznę w czarnym ubraniu, galopującego na koniu w stronę wzburzonego tłumu. Pierce rozpoznaje w nim chłopaka, którego spotkała w wieku siedmiu lat. Ożywił wtedy martwego ptaka, trzymanego w rękach przez zrozpaczoną dziewczynkę. Ku jej zdziwieniu, w ogóle się nie zmienił. Później wszystko toczy się bardzo szybko: Dziewczyna podbiega do mężczyzny, ten rozwścieczony odprowadza ją do drugiej, tej bardziej wzburzonej kolejki. Gdy rozpoznaje w niej ową 7- letnią dziewczynkę w mgnieniu oka sprawia, że znajduje się w innym miejscu, innym pomieszczeniu. Tutaj przypomina sobie, że topiła się w basenie.. nie chce dopuścić do siebie tej strasznej myśli, że umarła. Postanawia uciec, ale to dopiero początek ciągu zaskakujących wydarzeń i dramatycznych zwrotów akcji. A jaką rolę w tym wszystkim odgrywa medalion, który zdołała przenieść do świata żywych? Czy miłość jest potężniejsza od śmierci? Kim jest tak naprawdę tajemniczy mężczyzna? Tego już nie będę opowiadać, zachęcam do przeczytania.
 
„Wszystko się może stać w mgnieniu oka. Dosłownie wszystko. Raz. Dwa. Trzy. Mrugnięcie. (…) Więc posłuchajcie mojej rady: cokolwiek by się nie działo… Nie mrugajcie.”
 
***
„- (…) Nigdy wcześniej nie ratowałem swojej ukochanej przed Furiami. – Zrobił zaniepokojoną minę, kiedy zobaczył, że moje oczy napełniają się łzami. – Nie płacz.
– Jak mam nie płakać? – spytałam go. – Właśnie powiedziałeś, że mnie kochasz.”
 
***
„Wszyscy chcą wierzyć, że jest coś innego – coś wspaniałego – co czeka na nich po drugiej stronie. Raj. Walhalla. Niebo. Następne, oby mniej nieznośne, życie.”

 

     Książka porusza bardzo ciekawą tematykę. W opowiadaniach głównej bohaterki, występują elementy retrospekcji. Pierce wraca wspomnieniami do wydarzeń, które odmieniły jej sposób patrzenia na świat. Na początku nie mogłam się w tej książce odnaleźć, wszystkie myśli bohaterki były chaotyczne. Dopiero czytając następne fragmenty, poznając jednocześnie zdarzenia z przeszłości i przyszłości Pierce, wszystko zaczęło się wyjaśniać, historia zaczęła układać się w jedną całość. Opowieść jest bardzo wciągająca. Po przewijaniu kolejnych kartek pojawia się coraz więcej pytań, na które wraz z główną bohaterką próbujemy sobie odpowiedzieć. Następują zaskakujące zwroty akcji. Myślimy, że wszystko już jest wyjaśnione a tu okazuje się, że jest całkiem inaczej niż nam się wydawało. Występują liczne opisy,  w szczególności uczuć i emocji głównej bohaterki. Książka zmusza do refleksji i głębokich przemyśleń odnośnie tego co jest dla nas w życiu najważniejsze i co tak naprawdę dzieje się z nami po śmierci.
 

Moja ocena:  5/6

  • Udostępnij