Alex, Inez, Anna i Ewa — co łączy te 4 kobiety? Każda z nich jest jest influencerką. Wszystkie chcą mieć wyjątkową choinkę, którą będą mogły pokazać światu, a przy tym zyskają nowych followersów.
Wydawać by się mogło, że zadanie jest banalnie proste — wystarczy wyciągnąć bombki i ubrać świąteczne drzewko. Jednak w świecie gwiazd instagrama, sprawa wygląda trochę inaczej. Proces zdobienia domu i przystrajania drzewka jest bardzo czasochłonny, wymaga kreatywności, wcześniejszego przygotowania… a nawet poznania domowników, by móc dopasować ozdoby do ich preferencji! O tym przekonuje się Julka, która postanawia podratować swój studencki budżet, dorabiając jako dekoratorka bożonarodzeniowych drzewek.
Kiedy spojrzałam na okładkę oraz tytuł książki “#Instaświęta” Nataszy Sochy byłam przekonana, że będzie to niebyt wymagająca, lekka i zabawna opowieść, którą pochłonę w jeden wieczór. Okazało się, że wcale się nie pomyliłam, ale nie spodziewałam się tego, że autorka przemyci w książce mnóstwo cennych refleksji i ogromną dawkę wzruszeń.
Opowieść bawi, uczy, wyciska z oczu łzy
Książka #instaświęta pokazuje, że nie warto oceniać innych, zanim się ich nie pozna. Każdy kryje pewne historie, każdy przeżywa emocje takie jak strach, ból czy smutek. Jednym z bohaterów książki jest dziadek Julki, który pomaga wnuczce zrozumieć, że nie każdy bogaty człowiek jest zły. Wielu ludzi, którzy wydawać by się mogło, że mają wszystko, czują presję otoczenia, jeszcze bardziej boli ich strata i jeszcze bardziej się jej obawiają. A dlaczego bohaterka aż tak nie lubi zamożnych ludzi? Tego dowiecie się z książki Nataszy Sochy “#instaświęta”.
“(…) Dziadek zawsze jej powtarzał, że nie powinna zbyt szybko oceniać innych i wydawać wyroków. W tym wypadku jednak naprawdę nie mogła inaczej. Im częściej miała styczność z bogatymi ludźmi, tym bardziej utwierdzała się w przekonaniu, że są zmanierowani, nie mają pojęcia o prawdziwym życiu i interesuje ich tylko blichtr. Dziadek tłumaczył, że nigdy nie wiadomo kto jaki dramat aktualnie przeżywa i z czym wojuje. Ale Julka była pewna, że to nie dotyczy wszystkich ludzi. (…)”
Jeśli szukacie lekkiej propozycji do czytania, która jednocześnie bawi, uczy i wzrusza, koniecznie sięgnijcie po “#instaświęta” Nataszy Sochy. Książka zmusza do refleksji i na długo zostaje w pamięci. Dodatkowo, każdy rozdział rozpoczyna się kilkoma zdaniami na temat historii świąt — można się dowiedzieć m.in gdzie miała swój początek tradycja ubierania choinek.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
Sprawdź także: Czas na miłość — Ilona Gołębiowska oraz Zakochaj się jeszcze raz — Ilona Gołębiowska