Słówka w języku angielskim? Ucz się z fiszkami poszczególnych wyrazów i zwrotów, świetnie się przy tym bawiąc. Układaj kartoniki w kategorie, twórz rymy i mapy myśli.
Języków obcych można się uczyć na różne sposoby. Możesz czytać na głos, słuchać nagrań, odtwarzać scenki. Jedną z metod, które ułatwiają zapamiętywanie są fiszki. Dzięki nim nie tylko przyswajasz słówka, lecz również ćwiczysz ich właściwe użycie w zdaniu.
Mam fiszki… I co dalej?
Rozpocznij naukę! Wykorzystaj najbardziej odpowiednie dla Ciebie sposoby na naukę i zapamiętywanie!
- Quiz — poproś drugą osobę, żeby przepytała Cię z materiału, który już umiesz lub zrób quiz na punkty — wygrywa osoba, która będzie znała najwięcej słówek i tym samym zbierze największą ilość punktów!
- Mapa myśli — ułóż obok siebie słówka, które kojarzą Ci się z jednym tematem, osobą czy miejscem a później rozwijaj skojarzenia!
- Kategorie — podziel fiszki na dane kategorie tematyczne, według liczby liter w słowie, sylab, czy tematu (np. owoce, warzywa) lub według rzeczy, które masz w domu i których nie posiadasz — możliwości jest naprawdę mnóstwo!
- Rymy — poszukaj wyrazów, które się rymują i poukładaj fiszki układając własną rymowankę!
- Zdania przykładowe — ucz się słówek w kontekście, wraz ze zdaniem przykładowym lub wyrażeniem, które znajduje się na fiszce. Układaj własne zdania, posługując się schematami z fiszek!
- Rozmawiaj — używaj zdań zamieszczonych na fiszkach podczas rozmowy z drugą osobą. Możecie podzielić się kartonikami i wspierać się nimi podczas budowania dialogu.
- Historie — staraj się tworzyć opowieści, dłuższe wypowiedzi przy użyciu słówek i zdań z fiszek. Możesz również losować kartoniki i układać historie do danego słowa lub kontynuować opowieść dodając własne, kolejne zdania do tych, znajdujących się na fiszkach.
- Węże literowe — układaj fiszki w jeden ciąg — możesz to robić na podstawie skojarzeń lub po prostu dodawać kolejne słowo na literę, na którą kończy się poprzednie.
- Znajdź obrazek — szukaj ilustracji lub zdjęć, które kojarzą Ci się z danym słówkiem.
- Słuchaj jak najwięcej — podczas nauki z fiszkami odtwarzaj nagrania, próbuj odgadywać ich znaczenie, powtarzaj słówka za lektorem.
Nauka nie musi być nudna!
Fiszki kojarzą się z nauką na pamięć słówka za słówkiem? Oczywiście, tak jest — ale w ciekawy sposób, który na pewno Ci się nie znudzi. Na kartonikach oprócz słówek są przedstawione jest ich zastosowanie w zdaniach. Dzięki temu, równocześnie uczymy się poprawnego formułowania myśli i wypowiedzi. U dołu fiszki często zamieszczone są również trzy formy czasownika lub uwaga dotycząca tego, w jakich sytuacjach i w jakim kontekście słówko może zostać poprawnie użyte.
Jaki poziom?
Moje fiszki są na poziomie A2-B1, lecz oczywiście każdy może znaleźć kartoniki odpowiednie dla siebie. Jest dostępna wersja z czasownikami nieregularnymi, angielskim dla początkujących czy średniozaawansowanych. Możesz również kupić fiszki in blanco, na których sama wypisujesz interesujące Cię słówka i zwroty np. znalezionych w książkach, filmach czy podręcznikach. Z całą ofertą możesz zapoznać się na stronie fiszki.pl.
Jaka jest Twoja metoda nauki języków obcych?
Każdy ma swój sposób na naukę. Jeśli chodzi o fiszki, ważna jest regularność. Dobrze byłoby uczyć się codziennie, chociażby po kilkanaście minut. U mnie najlepiej się sprawdza nauka słówek wieczorem i powtarzanie ich rano. A jaki jest Twój sposób? Chodzisz na kursy czy uczysz się samodzielnie? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z nauką języków obcych? Czekam na komentarz od Ciebie!
[REKLAMA] Sprawdź również: podręczniki do rosyjskiego