Ciągle czegoś poszukujemy, stawiamy sobie cele, chcemy być coraz lepsi w tym co robimy. Do czego właściwie dążymy? Co sprawi, że poczujemy flow, stan uskrzydlenia?
W naszym życiu bywają momenty, kiedy tracimy cel z oczu, zastanawiamy czego tak naprawdę chcemy. Ogarnia nas monotonia, nuda wyniszcza nas psychicznie. Flow możemy osiągnąć kiedy wykonujemy coraz bardziej skomplikowane działania przy wysokim poziomie umiejętności natomiast kiedy umiejętności są wysokie, a działania poniżej tych umiejętności — zaczynamy odczuwać nudę, frustrację i niezadowolenie.
Odczuwamy dwa rodzaje flow:
- białe, które mobilizuje do działania, wywołuje pozytywne myśli,
- czarne, które uzależnia i z czasem staje się niebezpieczne, np. kiedy uczeń spędza coraz więcej czasu na graniu w gry komputerowe a obowiązki i naukę odkłada na bok.
Kiedy mamy do czynienia z flow?
- wykonujemy czynność wiele razy a i tak nie jesteśmy nią znudzeni,
- możemy sami inicjować wykonywanie określonej czynności,
- nie przejmujemy się oceną innych, jest nam ona obojętna,
- jesteśmy z siebie zadowoleni bardziej niż zwykle,
- przeszkody jeszcze bardziej motywują nas do działania,
- czujemy, że nigdy nie zrezygnujemy z tego działania,
- jeśli stopień trudności wykonywania danej czynności wzrasta i podnoszą się także nasze umiejętności,
- kiedy bardziej interesuje nas samo działanie a jego efekt (czerpiemy przyjemność z działania, wykonujemy zadanie z chęcią),
- kiedy czujemy, że czas nagle zwolnił lub przyspieszył (np. widzimy daną figurę taneczną i potrafimy ją przywołać z dokładnymi szczegółami, mimo, że trwała kilka sekund),
- odczuwamy radość nieprzerywanie, przez cały czas działania (nie możemy o tym powiedzieć, kiedy przepływ jest zakłócony np. chcielibyśmy coś ugotować, ale zniechęca nas sprzątanie kuchni lub cieszymy się, kiedy upieczemy ciasto, ale nie lubimy mieszać składników),
Często przyczyną naszego negatywnego nastroju są ograniczenia, przymus i automatyzmy. Kiedy człowiek ma narzucone wykonywanie pewnej czynności, podejmuje się działania niechętnie, natomiast kiedy sam zdecyduje o tym, że właśnie w tej chwili chce wykonywać daną czynność i podejmuje ją, wykonuje zadanie z chęcią i radością. Coraz częściej nasze działania ogranicza strach przed porażką, brak akceptacji samych siebie, wyobrażenia na temat tego, co sądzą o nas inni. Żyjemy według pewnych schematów, media dyktują nam aktualną modę. Ubieramy się tak, jak chcą inni, żyjemy tak, jak chcą inni. Ograniczenia wyznaczają nam pieniądze.
“W naszej cywilizacji najpierw pozamykaliśmy zwierzęta w klatkach, a następnie siebie samych w biurowcach, tunelach, samochodach, ciasnych mieszkaniach, labiryntach miast.”
Autor książki “Coaching, kreatywność, zabawa”, Maciej Bennewicz, po wprowadzeniu i przekazaniu czytelnikowi informacji na temat równowagi w życiu człowieka, odpowiedzialności i pragnienia bezpieczeństwa, podpowiada nam w jaki sposób można połączyć zabawę z rozwojem i ćwiczeniem kreatywności. Opowiada o momentach przepływu w naszym życiu (flow) i sposobach na jego uzyskanie. Przedstawia on propozycje ćwiczeń i zabaw, które przynoszą pożytek, rozbudzają wyobraźnię i umożliwiają spojrzenie na świat i nasze otoczenie z innej perspektywy,
Czy próbowaliście kiedyś spojrzeć na pomieszczenie, w którym często przebywacie z różnych punktów widzenia? Połóżcie się na podłodze i obserwujcie. Stańcie w koncie i patrzcie. Podejdźcie pod okno i znów obserwujcie. Zastanówcie się, co zmienilibyście w tym pomieszczeniu, patrząc na nie z każdej z możliwych perspektyw. Podczas wykonywania tego ćwiczenia, które na początku może wydać się niedorzeczne, można zaobserwować jak wiele zależy od sposobu patrzenia, jak wiele rzeczy na co dzień nie dostrzegamy.
Książka zainteresuje osoby, które chciałyby rozwijać kreatywność, interesują się coachingiem i narzędziami wykorzystywanymi w coachingu lub chcą zapoznać się z zadaniami, które należą do roli coacha. Polecam także osobom, które poszukują, ciągle stawiają sobie cele i do czegoś dążą, jednak nie mogą zaobserwować swojego flow i tak naprawdę nie wiedzą, czego oczekują od siebie i od życia.