Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób myślą uczelni? Jak w ich głowach rodzą się nowe, niebanalne pomysły? Jak postrzegają pewne fakty i zdarzenia, w jaki sposób analizują zachowania? Jeśli chcecie spojrzeć na świat pod innym kontem i zobaczyć go na nowo, to zachęcam do przeczytania “Strategii geniuszy — Myśl jak Freud, da Vinci i Tesla” Roberta D. Diltsa.
Autor książki jest znanym trenerem programowania neurolingwinistycznego (NLP). Włożył wiele pracy w rozwój tej dziedziny, skupia się na strategiach poznawczych, zmianach przekonań, modelowaniu zachowań, komunikacji, strategii działań i uczenia się. Jest twórcą m. in. technik i modeli należących do integracji skonfliktowanych przekonań i wzorców zręcznego języka i poziomów neurologicznych. Po “Strategie geniuszy” sięgnęłam, ponieważ byłam ciekawa w jaki sposób w umysłach uczonych powstają nowe idee, jak łączą oni fakty i postrzegają rzeczywistość. Nie zawiodłam się na niej, udało mi się znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań. Autor stara się wytłumaczyć poszczególne procesy bardzo obrazowo, opiera się na licznych źródłach, dodaje szkice i wykresy, dzięki którym informacje zawarte w książce zapadają w pamięć i można je lepiej zrozumieć. Przykład? Co dostrzegamy, patrząc na marmurowy posąg Mojżesza w kościele San Pietro in Vincoli w Rzymie? Wielu osobom mogłoby się wydawać, że Mojżesz zamierza wykonać jakiś ruch.. Tym czasem Freud sugeruje, że rzeźba nie przedstawia ruchu który ma za chwilę się wydarzyć, lecz jego końcowe stadium. “Tym samym udałoby się wydedukować wykonaną przez prawą rękę ruch wstecz.”
W książce znajdują się nie tylko informację na temat geniuszy, ale także zadania i sposoby na ukierunkowanie własnych myśli, żeby stać się osobą bardziej kreatywną i zwracać większą uwagę na szczegóły, zmienić sposób myślenia i uporać się z wewnętrznym niepokojem czy problemami z przeszłości. Przykładem może być opisywany przez autora proces zmiany historii osobistej. Polega on na zidentyfikowaniu niechcianego lub nieprzyjemnego odczucia lęku czy oporu, utworzeniu “kotwicy” i cofanie się po swojej linii czasu, żeby zrozumieć dlaczego kierują nami określone uczucia, w jakich sytuacjach czujemy się podobnie, co jest przyczyną takiego odczucia i w jaki sposób możemy zmienić przykre doświadczenia. “Strategie geniuszy” polecam nie tylko osobom, które interesują się psychologią, NLP, analizą zachowań czy procesów zachodzących w ludzkim umyśle. To książka dla każdego, kto chce zaglądnąć w głąb siebie, stać się bardziej kreatywnym, zmienić sposób myślenia lub spojrzeć na świat z innej perspektywy.