Książka czy film?

Posted on
    Czy ekranizacja znanej powieści może zastąpić książkę? Opinie są różne. Obecnie łatwiej i wygodniej jest usiąść przed telewizorem i w wielkim skrócie poznawać losy bohaterów. Kiedy żyjemy w pośpiechu, oddajemy się pracy czy rodzinie, rzadko znajdujemy czas, żeby usiąść w wygodnym fotelu z lekturą w ręku. To prawda, czasem trudno znaleźć chwile wytchnienia, jednak warto na moment uciec od szarej codzienności. Dla wielu osób książki to strata czasu. Ja uważam, że rozwijają one wyobraźnie a także uczą, zawierają cenne wskazówki. Gdy oglądamy losy ekranowych bohaterów nie możemy sami wykreować postaci, miejsca wydarzenia. Jeśli chodzi o lekturę, każdy ma swój punkt widzenia, każdy inaczej przeżywa losy bohaterów, mamy pole wyobraźni i to właśnie jest w tradycyjnej książce najlepsze. Niestety obecnie powieści stoją samotnie na zakurzonych półkach i niewiele osób po nie sięga. Ich miejsca zajmują audiobooki, czyli nagrania książkowe odczytane przez lektora.. to jednak nie to samo. Brakuje w nich dawnego klimatu, zapachu drukowanych kartek.
    Na szczęście są jeszcze osoby, które czytać uwielbiają i nigdy z tradycyjnych powieści nie zrezygnują. Teraz gdy nachodzi jesień i szybko zapada zmrok, nie wyobrażają sobie wieczoru bez ciepłej herbaty, koca i  ulubionych książek. Tylko one sprawiają, że deszczowe dni stają się weselsze i na twarzy pojawia się uśmiech. 
 
 
A teraz kilka cytatów:
 
„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.”
 
Kartezjusz
 
 
„Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji.”
 
Billie Joe
 
„Kto czyta książki, żyje podwójnie.”
 
Umberto Eco
 
„Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać.”
 
Alojzy Żółkiewski
 
 
„Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie.”
 
Wolter
 
 
„Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni.”
 
chińskie przysłowie
 
 
„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.”
 
Monteskiusz
 
 
„Dobra książka to rodzaj alkoholu – też idzie do głowy.”
 
Magdalena Samozwaniec
 
  
Markiewicz Henryk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Wymiary: 130 x 200 x 15
Oprawa: Kartonowa Foliowana
Rok wydania: 2006
ISBN: 9788308041413
 
 
 
 
 
     Jest to zbiór cytatów, aforyzmów, które mogą przydać się w życiu codziennym. Są świetnie pogrupowane, więc łatwo odnaleźć odpowiedni.  Można dzięki nim zabłysnąć w otoczeniu a także wykorzystać do prac pisemnych, zadań czy nawet jako wpisy w pamiętnikach lub dołączyć do życzeń na różne okazje. 
    Tym krótkim akcentem rozpoczynam swoją przygodę z blogowaniem. Nie będę pisać jedynie o książkach, chociaż czytanie to jedna z moich pasji. Nie „rozpiszę się” na swój temat. Jeśli zostaniecie ze mną, na pewno dowiecie się czegoś więcej o mnie, moich zainteresowaniach, poznacie moje opinie i przemyślenia na różne tematy. Zapraszam do obserwowania, komentowania i śledzenia kolejnych postów.
  • Udostępnij