#To o nas – Piotr C

Posted on

#To o nas - Piotr C

Kobieta i mężczyzna. Obydwoje mają po 30 lat i mieszkają na tym samym osiedlu. Jak żyją we współczesnym świecie? Co robią na codzień? Czy są szczęśliwi?

O książce Piotra C. słyszałam na długo przed tym, jak trafiła w moje ręce. Czytałam recenzję, widziałam ją na wystawach w księgarniach. W końcu mam! Mam i przeczytałam.

350 tys. sprzedanych egzemplarzy! Piotr C. – Autor bestsellerowych powieści „Pokolenie Ikea”, „Pokolenie Ikea. Kobiety”, „Brud” – wraca z czwartą książką.

Współczesne życie, współczesne problemy i wartości… autor nie przebiera w słowach, żeby na przykładzie bohaterów, Agaty i Krzysztofa, ukazać codzienność wielu kobiet i mężczyzn, którzy poszukują, tęsknią, marzą, walczą z samotnością na różne sposoby.

Karykatura czy prawdziwe życie?

Piotr C pisze o świecie, w którym brakuje zrozumienia, miłość jest pojęciem względnym, a człowiek jest zamknięty na drugiego człowieka. Na początku, jak sięgnęłam po książkę #To o nas, miałam wrażenie, że historie bohaterów są przerysowane. Zawiera mnóstwo wulgaryzmów, a kontrowersyjne wypowiedzi bohaterów rzucają się w oczy od pierwszego rozdziału, są niesmaczne, niekiedy szokujące. Po co? Żeby zwrócić uwagę na współczesne problemy, przede wszystkim młodych ludzi.

Stopniowo, w trakcie czytania, ze smutkiem zdałam sobie sprawę, że to nie są karykaturalne opisy, lecz prawdziwe życie, problemy i sytuacje, które mogły mieć miejsce w realnym świecie. Książka, często poprzez humor, zmusza do refleksji i zastanowienia się nad samym osobą. Czego tak naprawdę oczekujemy do życia? Jaka jest nasza definicja szczęścia? Czy można czuć się szczęśliwym we współczesnym świecie?

On – chciałby mieć kobietę, jednak trudno mu ją znaleźć. Czuje, że nie pasuje do tego świata, woli woli posiedzieć w domu i pograć na konsoli. Brakuje mu pewności siebie i nie potrafi się odnaleźć w świecie imprez, gdzie zanikają jakiekolwiek wartości. Pod wpływem rad przyjaciela, próbuje żyć tak jak on. Mimo, że tak naprawdę wcale tego nie chce, zakłada Tindera i poszukuje dziewczyny na jedną noc. Co wyniknie z tego eksperymentu?

On ma 30 lat – Życie mija mu na piciu piwa i graniu na konsoli. Pragnie kobiety, ale zamiast niej ma prawą rękę i darmowe serwisy porno. Do tego pracę, której nie lubi i uczucie, że zawiódł wszystkich.

Ona – podobnie jak on, jest zagubiona i trudno jej znaleźć miłość. Trafia na nieodpowiednich mężczyzn, powoli traci wiarę w to, że jeszcze kiedykolwiek znajdzie miłość.

Ona ma 30 lat – jest samodzielna i piękna. Odnosi sukcesy zawodowe, ale według jej matki poniosła życiową klęskę, bo nie ma męża i dziecka. Nie chce już tłumaczyć, dlaczego jest sama.

#To o nas

#To o nas Piotra C – książka, która wywołuje mieszane uczucia: zaskakuje, zniesmacza, zmusza do refleksji. Pokazuje jak bardzo można się zagubić we współczesnym świecie, ile czeka na nas pułapek, rozczarowań i trudności. Zwraca uwagę na to, jak bardzo zmieniły się wartości. Kiedyś miłość była na zawsze – teraz, znaczy tyle co zdjęcie na instagramie, bez głębszych uczuć. Przecież w każdej chwili może znaleźć się nowa, lepsza, bardziej odpowiednia osoba.

Nie ma niczego na stałe

Piotr C. pisze o świecie, w którym nie ma niczego na stałe – miłość jest ulotna, rzeczy i ludzi można łatwo wymienić na nowe, drugiego człowieka traktuje się przedmiotowo, a samotność mocno daje się we znaki, tylko nie mówi się o tym na głos. Wniosek? Jeśli otaczasz się wartościowymi osobami i Twoje życie nie przypomina opisu z książki, masz wielkie szczęście! Doceń to, walcz o to i nigdy nie rezygnuj i nie zmieniaj się pod wpływem otoczenia i trendów, które wymuszają wszelkie zmiany. Czy polecam tę książkę? Tak. Sama sięgnę po pozostałe, napisane przez tego autora. Jestem ciekawa czym jeszcze może mnie zaskoczyć.

#To o nas - Piotr C