„Krótka historia książek zakazanych”

Posted on
pobraneaa     Wernel Fuld – urodził się w 1947 roku w Heidelbergu, studiował historię literatury i sztuki. Wydawca, krytyk literacki, który pracował dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i „Die Zeit”. Napisał on wiele biografii oraz leksykonów, które tłumaczone są na kilkanaście języków.
     W „Krótkiej historii książek zakazanych” autor opowiada o dziełach niszczonych i poddawanych cenzurze, oraz o losach, jakie spotkały autorów tych książek. Wernel Fuld opisuje walkę o przetrwanie książek, które uznano za zakazane, opowiada o prześladowaniach autorów i sposobach na zastraszanie osób, którzy sięgają po dzieła poddane cenzurze. Niektóre książki przetrwały i można zapoznać się z nimi obecnie, jednak ogromna liczba rękopisów uległa zniszczeniu, publicznemu spaleniu. Dzieła, które były publicznie niszczone lub cenzurowane wzbudzały największą ciekawość wśród czytelników. Im bardziej zabraniano czytania danego działa, tym większym cieszyło się ono zainteresowaniem. Z zakazami czytania książek mamy do czynienia również w dzisiejszych czasach. Obecnie, około trzystu książek rocznie trafia w Niemczech na indeks a w Ameryce mają miejsce rytualne spalenia Harrego Pottera. 
    „Historię książek zakazanych” polecam osobom, które interesują się historią, chcą zapoznać się z faktami na temat książek zakazanych. Spodziewałam się, że Wernel Fuld zamieści więcej porywających, tajemniczych historii, wydarzeń z życia autorów.. jednak wiedza ujęta w książce przedstawiona jest w sposób podręcznikowy, zawiera wiele dat, nazwisk autorów, tytułów dzieł. Myślę, że może ona zainteresować osoby, które posiadają już jakąś wiedzę na temat książek zakazanych, może być uzupełnieniem wiadomości. Jestem pod wrażeniem wiedzy Wernela Fulda na temat dzieł zakazanych. Książka napisana jest rzetelnie, autor opiera się na wielu źródłach, bogatej bibliografii. 
 
http://muza.com.pl/