
Lata studenckie, dawne dziewczyny, miłości, przeżycia — Haruki Murakami wraca do nich wspomnieniami, w sposób barwny i niesamowity opowiadając o dawnych czasach.
Jak w każdej powieści tego pisarza, również ta pozycja zawiera elementy surrealistyczne, które przeplatają się z tym co realne. Nie do końca wiemy co wydarzyło się naprawdę, a co w wyobraźni autora.
Haruki Murakami pisze również o muzyce i baseballu — rozważa co by było, gdyby saksofonista Charlie Parker dożył czasów bossa novy i nagrał płytę w tym stylu. Co więcej, Bird pojawia się we własnej osobie, rozmawia z narratorem, odpowiada na pytania, czyniąc książkę jeszcze bardziej niesamowitą i surrealistyczną.
Małpa z Shinagawy
Opowieść, która najbardziej mnie zaciekawiła to spotkanie autora z Małpą z Shinagawy, która mówiła ludzkim głosem. Mimo, że nie końca wierzył swoim oczom, poprowadził z nią długą rozmowę, a nawet zaprosił ją do swojego pokoju hotelowego, by móc kontynuować interesujący dialog. Okazało się, że rozumna małpa może mieć bardzo ciężkie życie, wśród innych małp, które jej nie rozumieją — tutaj mamy również do czynienia z pełnego rodzaju metaforą. Co autor chciał nam przez to powiedzieć? To już pozostawię do indywidualnej interpretacji czytelnika. O poranku pisarz ponownie chciał spotkać się z małpą, jednak już jej nie było. A może wcale jej nie było, a wyobraźnia spłatała mu figle?
Jedyna część, która nie do końca do mnie przemawiała, to żartobliwe białe wiersze na temat ulubionej drużyny baseballowej — pewnie ze względu na mój brak orientacji i zainteresowania w tym temacie.
Świat realistyczny miesza się ze światem surrealistycznym
Haruki Murakami ma niepowtarzalny sposób pisania — jeszcze nie spotkałam się z książką, która dałaby mi chociażby namiastkę takiej twórczości. Oryginalność i mieszanie się świata realnego ze światem wyobraźni to wyznacznik powieści tego autora. Książka zmusza do refleksji i na pewno rusza naszą wyobraźnię. Czasem zastanawiamy się, na ile ta historia mogła się wydarzyć naprawdę.
Książkę czyta się bardzo szybko, składa się z kilku opowiadań, każde w zupełnie innej tematyce lecz utrzymane w podobnym klimacie. Powieści Harukiego Murakamiego mogą się podobać lub nie — nie ma nic pomiędzy. Przeczytaj i sprawdź! Jeśli Ci się spodoba, z pewnością sięgniesz po wszystkie książki tego autora.
Pierwsza osoba liczby pojedynczej, Haruki Murakami, wydawnictwo Muza
Przeczytaj również: