Jak efektywnie się uczyć kilku języków naraz?

Posted on

Jak efektywnie się uczyć kilku języków naraz?

W dzisiejszych czasach znajomość jednego języka obcego to trochę za mało. Nic więc dziwnego, że wiele osób podejmuje decyzję o uczeniu się dwóch lub nawet większej liczby języków jednocześnie.

Często takie osoby nie wiedzą w jaki sposób powinna wyglądać nauka, by była efektywna. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę ucząc się kilku języków. Dzięki temu szybciej zobaczysz postępy.

Rozdziel czas nauki

Jak efektywnie się uczyć? Podstawą skutecznego uczenia się kilku języków na raz jest znalezienie czasu na naukę oraz połączenie jej z różnymi rutynowymi czynnościami, jakie wykonujemy. Przykładowo, jeśli wyraźne określisz, że języka angielskiego uczysz się rano np. przy śniadaniu lub podczas podróży do pracy zaś drugiego popołudniami lub wieczorami nauka będzie znacznie bardziej efektywna. Nie będziesz mieć również problemów z regularnością uczenia się.

Stwórz “różne osoby”

To kolejny skuteczny sposób nauki języków. Jak efektywnie się uczyć? Wyobraź sobie dwie postaci, które mogą kojarzyć ci się z językami, których się uczysz. Wcielaj się w jedną z nich, kiedy zaczynasz przyswajanie języka. Jeśli przechodzisz na naukę drugiego zmień postać. To skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu języki nie będą mylić ci się i zlewać w jedno.

Różne poziomy zaawansowania językowego

To bardzo ważny składnik nauki kilku języków na raz. Jeśli wszystkie z tych, których pragniesz się nauczyć znasz na tym samym poziomie możesz się mylić i mieszać słówka ze sobą. O wiele lepiej uczyć się języka, który znasz już trochę oraz drugiego, który zaczynasz opanowywać od zupełnego początku. Nie wiesz na jakim poziomie jest twoja znajomość poszczególnych języków?

Sprawdź się. Dobry kurs online języka angielskiego rozpoczyna się testem, dzięki któremu możesz poznać stan swojej wiedzy. W ten sam sposób sprawdzisz również poziom wiedzy w przypadku innych języków.

Raz jeden, raz drugi

Kolejnym sposobem na naukę dwóch lub więcej języków jednocześnie jest “przełączanie” się między nimi. W jaki sposób? To bardzo proste. Określ sobie ramy czasowe, w których uczysz się tylko jednego języka. Przykładowo, poświęć tydzień lub dwa na naukę tylko jednego języka, potem zrób to samo z drugim. Stosowanie tej metody to skuteczny sposób na uniknięcie przemęczenia a także ryzyka mylenia języków ze sobą.

Ucz się na różne sposoby

Jeśli chcesz opanować dwa języki jednocześnie wykorzystaj różne sposoby uczenia się. Jednego z języków ucz się na kursie, drugiego na własną rękę. Jeden język poznawaj w sposób tradycyjny, drugi za pomocą kursów online lub aplikacji. Jeśli w obu przypadkach korzystasz z internetu zadbaj o to, by strony z jakich się uczysz wyglądały inaczej. Takie rozwiązanie to kolejny pomysł dzięki któremu języki nie będą się myliły.

Korzystaj z wielu źródeł

Jak efektywnie się uczyć? Zadbaj o to, by w twoim życiu nie zabrakło kontaktu z językami, których się uczysz. Wcale nie musi oznaczać to konieczności wyjazdu za granicę. W dzisiejszych czasach mamy bowiem dostęp do różnorodnych treści. Oglądaj filmy w językach obcych, których się uczysz, słuchaj muzyki, słuchaj wiadomości, czytaj gazety, książki i blogi. Każda forma kontaktu z językiem obcym jest pomocna i sprawia, że uczysz się znacznie bardziej efektywnie.

Podsumowując, nauka kilku języków na raz jest możliwa. Wymaga jednak zaangażowania oraz zastosowania kilku prostych reguł. Jeśli wdrożysz je w życie możesz mieć pewność, że uda cie się opanować kilka języków w tym samym czasie. Pamiętaj, że największym wyzwaniem jest nie mylenie języków ze sobą. Na szczęście nasze rady skutecznie minimalizują to ryzyko.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Artykuł Cię zainteresował? Sprawdź również sposób na naukę języków z magazynami English Matters.

  • Udostępnij