Pamiętnik z przyszłości – Cecelia Ahern

Posted on
Pamiętnik z przyszłości

Pamiętnik z przyszłości

     Pamiętnik z przyszłości opowiada o losach Tamary, rozpieszczonej dziewczyny, która ma wszystko czego zapragnie. Bogaty ojciec spełnia jej zachcianki i robi wszystko, żeby jego córka była szczęśliwa. Ona nie dostrzega starań taty, chce ciągle więcej i więcej a jeśli nie dostaje tego, czego sobie zażyczy, obraża się, wychodzi i trzaska drzwiami. Nie potrafi powiedzieć dobrego słowa, podziękować, uważa, że wszystko jej się należy.

     Pewnego dnia, po jednej z kłótni, Tamara znajduje ojca leżącego na podłodze. Nie żyje. Okazuje się, że popełnił samobójstwo. Dziewczyna jest wściekła na ojca, nie wierzy, że mógł tak po prostu zostawić ją i mamę. Nie wie, że miał problemy finansowe i długi, bo nigdy się tym nie interesowała, ciągle tylko wymagała. Dopiero po pewnym czasie ogarniają ją wyrzuty sumienia i zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że nie doceniała starań ojca. Im więcej rozmyśla nad tym zdarzeniem, tym bardziej wpędza się w poczucie winy.

     Niestety, po śmierci ojca, dom został zajęty przez bank. Tamara z matką są zmuszone, żeby się przeprowadzić. Trafiają na wieś, do domu krewnych. Rosaleen i Arthur dbają, żeby czuły się u nich dobrze i niczego im nie brakowało. Nieoczekiwanie mama Tamary zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, cały czas jest senna.. Rosaleen twierdzi, że ma depresję i musi dużo odpoczywać, nie chce jej wypuszczać z pokoju i robi wszystko, żeby matka z córką nie rozmawiały ze sobą na osobności. Tamara nie wie co się dzieje i w jaki sposób może pomóc mamie a to dopiero początek splotów wydarzeń, które odwrócą jej życie do góry nogami.

     Jedyną rozrywką Tamary są odwiedziny u siostry Ignacjusz i spotkania z Marcusem z „biblioteki na kółkach”. Dziewczyna znajduje w jego zbiorach pamiętnik w którym każdego dnia pojawia się wpis z jutrzejszą datą, pisany jej charakterem pisma.. dziewczyna na początku jest przerażona ale wkrótce zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki niemu może odrobinę zmienić przyszłość i zapobiec niektórym wydarzeniom, które mają nastąpić w kolejnych dniach. Czy dziewczyna wykorzysta tajemniczy pamiętnik, żeby przywrócić spokój w rodzinie?

     Z przyjemnością sięgam po książki Cecelii Ahern, autorka ma „lekkie pióro”, pisze w taki sposób, że można całkowicie zatracić się w świecie wyobraźni, wczuć się w role bohaterów i przeżywać przygody wraz z nimi. Miałam okazję zapoznać się m.in z książką Love, Rosie jej autorstwa, którą pewnie kiedyś przeczytam jeszcze raz. W Pamiętniku z przyszłości niczego nie da się przewidzieć. Książka od początku niesie za sobą tajemnice, intryguje, nie pozwala oderwać się od czytania. Wraz z pokonywaniem kolejnych stron coraz bardziej zagłębiamy się w sekrety rodzinne. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co wydarzy się za chwilę, każdy rozdział zaskakuje na nowo. Pamiętnik z przyszłości uczy, że warto się rozejrzeć i docenić to, co mamy. Być może ktoś w naszym otoczeniu stara się, pomaga nam a my tego nie dostrzegamy? Zakończenie jest bardzo zaskakujące, ale nie będę Wam zdradzać szczegółów. Przeczytajcie sami, na pewno się nie zawiedziecie.

 

https://www.facebook.com/wydawnictwoakurat/