„Super skuteczne strategie opanowania języków obcych – Twój prywatny Coach” Ewa Zaremba

Posted on
      To nie jest książka wyłącznie dla osób, które chcą nauczyć się języka obcego. To podręcznik dla każdego, kto marzy, żeby się rozwijać i potrzebuje motywacji.. Dla tych, którzy chcą iść do przodu, łamać bariery i pokonywać przeszkody. Dla osób pragnących maksymalnie wykorzystać każdą minutę, poukładać swoje myśli, stworzyć plan i dążyć jego zrealizowania. Jeśli chcesz osiągnąć sukces ta książka jest właśnie dla Ciebie.
     
     Ewa Zaremba to anglistka, która ma wieloletnie doświadczenie w nauczaniu języków obcych i tłumaczeniach literackich oraz symultanicznych. Jest psychologiem ogólnym , absolwentką podyplomowej psychologii społecznej, certyfikowaną trenerką NLP oraz certyfikowaną trenerką rozwoju osobistego. Ma wieloletnie doświadczenie zarówno w pracy terapeutycznej jak i coachingowej. Prowadzi szkołę językową Masters i szkolenia, które dotyczą efektywnego, szybkiego uczenia się, motywacji i samodoskonalenia.
     Książka nie tylko podpowiada nam jakie metody nauczania powinniśmy wybrać, ale także kieruje nas, w  jaki przygotować się do rozpoczęcia nauki. Autorka w pierwszych rozdziałach pomaga nam określić nasze cele. Próbujemy odpowiedzieć sobie na pytania: „Czego tak na prawdę chcemy?” i „Co zyskamy, gdy to osiągniemy?”. Następnie dzięki ćwiczeniom zawartym w książce możemy określić jakie metody nauczania są dla nas najlepsze, czy jesteśmy wzrokowcami, słuchowcami czy kinestykami. To bardzo ważne, ponieważ, kiedy wybierzemy odpowiedni sposób – bardzo ułatwi nam to proces zapamiętywania. Następnym krokiem jest stworzenie własnego, indywidualnego planu, którego wzór również znajduje się w książce Ewy Zaremby. Co jeszcze?  Wybranie miejsca w którym najlepiej jest nam się skupić i najważniejsze: Sprawić, żeby nauka kojarzyła się z przyjemnością a nie udręką, żeby czerpać z niej radość i maksymalnie wykorzystywać każdą chwilę. Autorka przewiduje także „Zderzenie z prywatną górą lodową”. Podpowiada nam co zrobić, żeby motywacja i pozytywne nastawienie nas nie opuszczało a zapał do nauki nie był krótkotrwały. Pisze jak kierować własnymi emocjami, co zrobić, żeby się „przeprogramować”, zmienić nastrój, skupić się i skoncentrować. Nieprawdopodobne? Z tą książką przekonasz się, że jednak możliwe. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak ważne jest pozytywne nastawienie. Kiedy nasze emocje są negatywne, brak nam koncentracji a nauka to bardziej „przymus” niż przyjemność – to proces zapamiętywania będzie długi, a kilka dni później będziemy niewiele pamiętać.. Albo nic. Dowiedziałam się, że można zdobywać wiedzę nie tylko powtarzając słówka, ucząc się w kółko tego samego. Można wykorzystać wszystko co mamy pod ręką: zagraniczne piosenki, nagrywanie i odsłuchiwanie rozmów, schematy, mapy myślowe, obrazki, zdjęcia. Możemy uczyć się podczas spaceru opisując w myślach to, co widzimy, nawiązać rozmowę, korespondencję z obcokrajowcami (dzięki czemu szybciej zapamiętamy rozmawiając). Będzie to dodatkowa motywacja. Jeszcze parę słów o naszym pozytywnym nastawieniu. Można wziąć kartkę i długopis i wypisać nasze „wymówki”, czyli to, co mówimy, żeby uniknąć nauki. Jakie mamy najczęściej? Nie chce mi się? Nie mam czasu? Jestem zmęczony? Gdy tylko przyjdą Ci do głowy takie myśli, właśnie w tej chwili wstań i weź się do pracy.

 

Gdy odczuwamy brak energii i zwątpienie, odpowiedzmy sobie na parę pytań:
1. Czy masz wystarczającą ilość snu?
2. Czy dobrze i zdrowo się odżywiasz?
3. Czy nie przesadzasz z używkami?
4. Czy jesteś codziennie aktywny fizycznie?
5. Czy masz świadomy dostęp do swoich najlepszych, najbardziej wspierających stanów?
6. Czy pamiętasz, za co codziennie mógłbyś być wdzięczny?
7. Czy nie pielęgnujesz w sobie złych emocji?
8. Czy umiesz w dojrzały sposób odreagować stres i napięcia?
9. Czy masz ciągle przed oczyma swój cel, do którego zmierzasz?

     
     Książka jest pisana prostym językiem, w formie dialogu. Podoba mi się sposób przekazywania informacji, autorka tłumaczy krok po kroku jak osiągnąć wytrwałość i umiejętność uczenia się. Jestem przekonana, że warto po nią sięgnąć. Nie tylko uczy zapamiętywania i koncentracji, ale także planowania, dobrej organizacji i właściwego wykorzystania czasu. Można się z niej wiele dowiedzieć na temat własnych emocji i nastrojów. Zawiera kilka wskazówek, dotyczących psychiki: Jak zmienić postrzeganie samego siebie, jak zmotywować się do pracy i osiągnąć pozytywne nastawienie do życia. Moja ocena: 6/6
 
http://sensus.pl/