Przeszłość – Tessa Hadley

Posted on
Przeszłosć - Tessa Hadley - recenzje książek

Przeszłosć - Tessa Hadley - recenzje książek

Czwórka rodzeństwa wyjeżdża na wieś – to ma być ich ostatni pobyt w tym miejscu, w klimatycznym domku, który został odziedziczony po dziadkach. To ma być rodzinne spotkanie, bez przyjaciół i obcych ludzi – tylko najbliżsi.

Fran przyjeżdża z dwójką dzieci, Roland zabiera córkę i nową żonę, Harriet jak zwykle jest sama. Tylko Alice łamie reguły i przybywa z synem swojego byłego partnera – jak zareaguje rodzina?

Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć

Podczas pobytu w urokliwym domku, wspomnienia wracają. Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć, zadaje ból, otwiera rany na nowo. Domownicy nie mogą się rozstać z tym co było, nie potrafią zostawić za sobą, wszystkiego co złe. Czas sprawił, że domek powoli zaczął się niszczyć. Relacje pomiędzy rodziną też się zmieniły. Miał być wspólnie spędzony czas, pogłębienie więzów rodzinnych, wspólna rozmowa, obiad, pogawędki w ogrodzie… tymczasem atmosfera zaczyna stawać się nie do zniesienia.

„- Wiem, że macie rację – powiedziała Alice. – Pora sprzedać dom. Zgadzam się z Wami, naprawdę. Nigdy nie wiem, co jest dla mnie dobre. Może zacznę nowy etap w życiu i nie będę się czepiać przeszłości. Może nawet stanę się nową osobą. Nie rozpoznacie mnie! Nareszcie szczęśliwa!

– Alice, nie bądź głupia- skarciła ją Fran. – Teraz też jesteś szczęśliwa, wiesz, że tak jest. W każdym razie zawsze możemy tu przyjechać z wizytą. W okolicy jest tyle ładnych pensjonatów, w których możemy się zatrzymać.

Alice wyglądała na przerażoną.

– Przenigdy. Kiedy sprzedamy dom, nigdy tu nie wrócę. Dla mnie to będzie koniec.”

Mroczne sekrety

Z pozoru idealna rodzina. Są dobrego pochodzenia, wykształceni, z wysokim statusem materialnym. Czego może im brakować? Jakie tajemnice skrywają? Tessa Hadley ukazuje intymny portret rodzinny, pełen tajemnic, nadziei, planów, prób pogodzenia się z przeszłością pełną mrocznych sekretów. Czytając, przenosimy się do tajemniczego domu, czujemy niesamowity klimat, odczuwamy gęstą atmosferę. Czytając, cały czas mamy wrażenie, że coś się wydarzy, coś na nowo obudzi demony przeszłości.

https://www.gwfoksal.pl/