Korzyści związane z opanowaniem języków obcych

Posted on

nauka języków

W dzisiejszym nowoczesnym świecie, gdzie odległość między mieszkańcami planety oblicza się na kilka kliknięć myszką, opanowanie języków obcych jest absolutną oczywistością, ale nie każdy potrafi zmusić się do ich nauczenia.

Nauka języków obcych sprawia trudności wielu osobom. Zamiast zrobienia czegoś dla siebie, ludzie szukają wymówek, martwią się, że im nie wychodzi. Ja pokażę Ci dzisiaj, dlaczego warto się uczyć. Przedstawię Ci powody, dla których opłaca się nauczyć przynajmniej jednego języka obcego i jakie korzyści dla Ciebie będą z tego płynęły. Przyjrzyjmy się możliwościom, jakie daje nauka języków.

Podróżuj i poznawaj nowych przyjaciół

Jak powiedział kiedyś Edmund de Wall – “Gdy znasz języki, wszędzie jesteś w domu.“ Wielu ludzi, którzy znają język angielski myśli, że gdziekolwiek wybiorą się na wycieczkę, wystarczy im język angielski, dlatego nie istnieje żaden powód, aby mieli się uczyć jakiegoś innego języka. Gdy ludzie nie rozumieją, jedyne co trzeba zrobić to mówić wolniej i głośniej.

Zamawiaj jedzenie, rób zakupy

Dopóki odwiedzasz popularne resorty i hotele, gdzie rozmawia się głównie po angielsku, wystarczy Ci i taka teoria. Jednak, jeśli chcesz poznać coś więcej niż te miejsca, chcesz przeczytać napisy na pamiątkach, menu w restauracji, znajomość miejscowego języka jest dużym ułatwieniem. Nawet podstawy języka obcego pomogą Ci zamówić jedzenie, napoje, znaleźć właściwą drogę lub zrobić zakupy. Jeżeli znasz więcej niż podstawy, możesz rozpocząć dyskusję z lokalnym mieszkańcem, co może nadać Twojej wycieczce całkiem nowy wymiar. W taki sposób możesz poznać wielu nowych przyjaciół.

Nauka języków obcych

Rzadziej odwiedzaj lekarzy

Mózg to mięsień i tak samo, jak każdy inny mięsień w ludzkim ciele, musi być trenowany. Mówienie płynnie w co najmniej dwóch językach to najlepszy sposób, jak oddalić od siebie choroby takie jak demencja lub Alzheimer. Ludzie, którzy są bilingwalni, cierpią na początki Alzheimera średnio o 5 lat później, niż ludzie, którzy mówią tylko w jednym języku. Jest to o wiele więcej niż może Ci zaoferować najnowsza medycyna. Najbardziej zaskakujące w tym jest to, że korzyść tę można zauważyć także u ludzi nepiśmiennych.

Popraw swoją pamięć

Ucząc się języków obcych wyraźnie poprawiasz swoją pamięć. Twój mózg musi przecież przyjąć i zapamiętać cały nowy zasób słownictwa, co oznacza tysiące nowych wyrazów. Regularnie tłumacząc z polskiego na angielski (lub na inny język) i na odwrót stale go trenujesz, co wzmacnia pamięć i zdolność koncentracji. Jest udowodnione, że osoby bilingwalne mają w przeciwieństwie do innych duże korzyści. Im w swoim badaniu przyjrzeli się bliżej także studenci instytucji kształcącej Kaplan, którzy podjęli próbę streszczenia różnych korzyści w następującej infografice.

  • Udostępnij