„Bądź sobą. Autentyczność jest w cenie.” Mike Robbins

Posted on
     Nie zawsze wiemy jak się zachować w danej sytuacji. Zastanawiamy się co powiedzieć, jakie gesty wykonać, jaką postawę przyjąć. Co tak naprawdę kieruje naszym zachowaniem? Dlaczego w niektórych sytuacjach jest nam się łatwiej odnaleźć, a inne wywołują u nas stres? Przebywając z niektórymi osobami czujemy się dobrze, inni natomiast odbierają nam pewność siebie. Dlaczego zazdrościmy innym, szukamy wzorów do naśladowania? Gdzie w tym wszystkim jest sens?
     Książka „Bądź sobą. Autentyczność jest w cenie.” odpowiada nam na wiele pytań, pomaga się cofnąć do odległych czasów. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak ogromny wpływ na nasze obecne życie mają wydarzenia z przeszłości. Słowa wypowiedziane do dziecka mają wielką moc i na długo zapadają w jego pamięci. Na pewno wielu z Was słyszało zdanie, które popłynęło z ust rodzica: „Bądź cicho!” Temu komunikatowi towarzyszyło uczucie żalu i wstydu. Nauczyliśmy się, że lepiej pilnować własnych spraw, utrwalił się w nas lęk przed zabieraniem głosu czy wyrażaniem własnego zdania. Bliscy chcą dla nas jak najlepiej, jednak nie zdają sobie sprawy jak na nasze życie mogą wpłynąć komunikaty takie jak: „Nie przerywaj mi!”, „Poczekaj na swoją kolej”, „Nie pyskuj!”, „Nie wolno Ci tak mówić!”. „Dlaczego nie możesz być taki jak…” Skąd my znamy to zdanie? Oczywiście, słyszeliśmy je np. wtedy, kiedy otrzymaliśmy złą ocenę, źle się zachowaliśmy, nie zachowaliśmy się tak jak oczekują inni. Jaki może być skutek tych słów? Staramy się pokazać innym, że coś znaczymy. Rywalizujemy, chcemy podnieść poczucie własnej wartości.

 

     Książka podpowiada nam jak uwolnić się od wydarzeń z przeszłości. Ukazuje nam teraźniejszość, to co jest tu i teraz. Pomaga nam zacząć myśleć pozytywnie, podpowiada w jaki sposób uniknąć wpływu innych osób. Przecież mamy własny wybór! Możemy sami decydować czego chcemy, a czego nie. Oczywiście, że zdanie innych należy uszanować.. Jednak nikt nie może nam niczego narzucić. Autor książki dzieli się z nami sposobami na to, by ludzie odbierali nas jako osoby „prawdziwe” i szczere. Pomaga nam walczyć z obawami i własnymi słabościami. Według niego strach nie musi być uczuciem, które nas paraliżuje, zabiera chęci do działania.. Wręcz przeciwnie! Powinien motywować. Musimy uzmysłowić sobie czego się boimy i przyznać się do tego. Każdy człowiek odczuwa jakieś obawy.. Trzeba walczyć z własnymi słabościami, nauczyć się zamieniać strach i złość w motywację do działania.
     Jak być autentycznym? Przede wszystkim trzeba nauczyć się wyrażać siebie i nie kryć własnych emocji. Ważne jest by nauczyć się rozwiązywać konflikty, nie uciekać przed nimi. Autor ukazuje nam wiele dróg, dzięki którym możemy poznać siebie, rozwijać się, dążyć do autentyczności i życia w zgodzie z własnymi przekonaniami. Każdy czegoś się boi, każdy w coś wierzy, każdy ma swoje przekonania.. Autor „ściąga maskę” z twarzy człowieka. Pomaga pozbyć się uprzedzeń, przedstawia nam człowieka jako istotę zdolną do okazywania uczuć i emocji.

http://sensus.pl/