Skaza – Cecelia Ahern

Posted on

książka Skaza Cecelia Ahern

Jak to jest, żyć w Państwie, w którym pomoc drugiemu człowiekowi jest uznawana jako zbrodnia? Tam, gdzie władza napiętnuje osoby, które się przeciwstawią i okażą trochę serca i współczucia ludziom wykluczonym ze społeczeństwa? Celestine, bohaterka książki Skaza, Cecelii Ahern przekonała się o tym na własnym ciele, na samej sobie. Dosłownie.

 

Władza w państwie terroru

Autorka pisze o świecie pełnym obłud i kłamstwa, ukazuje rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Przedstawia władzę, która dąży do tego, żeby społeczeństwo było idealne, obierając przy tym skrajne metody utrzymywania porządku. Człowiek, który dopuści się przewinienia zostaje naznaczony, co sprawia, że żyje mu się trudniej. Dostaje gorsze jedzenie, musi wcześnie wracać do domu, może usiąść jedynie na wyznaczonych miejscach w autobusie. Za pomoc takim ludziom grozi kara, dlatego nie wolno się do nich zbliżać.

Celestine, jako napiętnowana

Co byś zrobił, gdybyś zobaczył człowieka, który wymaga pomocy? Wiedziałabyś, że może mu się stać krzywda a nawet może umrzeć, jeśli mu nie pomożesz. Celestine nie ma wątpliwości, co do tego, jak powinna postąpić. Bez zastanowienia udziela pomocy człowiekowi, mimo, że jest on naznaczony. Robi to bez zastanowienia, nie zważając na konsekwencje. Tym samym naraża samą siebie na poważne kłopoty. Nie zdaje sobie sprawy jakie czekają ją konsekwencje. Zostaje napiętnowana. Mimo strachu, nie wyzbywa się własnych zasad i wartości, z podniesioną głową przyjmuje karę – taką, jakiej jeszcze nie dostała żadna osoba w społeczeństwie. To nie było zwyczajne napiętnowanie.

Społeczeństwo bez skazy

Skaza, to kolejna książka Cecelii Ahern, która zdobyła moje uznanie. Autorka od pierwszych stron buduje napięcie i wywołuje  w czytelniku mieszane uczucia. Przedstawia państwo, które dąży do idealizmu, do zbudowania społeczeństwa bez skazy, posługując się drastycznymi metodami, zastraszaniem, karaniem. Ponadto pokazuje dwa sprzeczne charaktery sióstr, gdzie jedna bez zastanowienia pomaga, przeciwstawia się władzy a druga nie reaguje, boi się, chociaż zawsze chciała zachować się tak, jak Celestine. W książce pojawia się rownież wątek trudnej miłości bohaterki i chłopaka, który także zostaje naznaczony. Jak potoczą się losy bohaterów? Zachęcam do przeczytania, na pewno się nie zawiedziecie.

 

https://pl-pl.facebook.com/wydawnictwoakurat/