„Czary góralskie – magia ludowa, symbole, wierzenia”

Posted on
 Czary góralskie
     Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś na temat ludowej magii lub pogłębić swoją wiedzę w tym temacie, zapraszam do przeczytania książki pt: „Czary góralskie” Urszuli Janickiej-Krzywdy i Katarzyny Ceklarz. Autorki w swoim dziele zawarły wszystko to, co do tej pory rozproszone było w licznych czasopismach, zbiorach archiwalnych i publikacjach. Książka ma postać pewnego rodzaju encyklopedii. Pod każdą literką z alfabetu występują hasła, symbole, które z magii ludowej mają duże znaczenie. Wiele słów, których używamy na co dzień, rzeczy i zjawisk, które możemy zaobserwować i są dla nas czymś naturalnym – w wierzeniach ludowych mają szczególne znaczenie.

 

     
     
      Przykładem może być dziecko, które w książce „Czarny góralskie” opisane jest jako młody człowiek, który jeszcze nie osiągnął dojrzałości i nie ma jasno określonych cech. Pod hasłem „dziecko” autorki opisują nakazy i zakazy jakie obowiązywały w czasie ciąży jak i narodzin niemowlęcia. Opowiadają, jak dziecko po narodzeniu owijano w czystą, lnianą płachtę a następnie podawano wszystkim domownikom do pocałowania, co miało zapewnić mu sympatię innych. Autorki opowiadają w jaki sposób dbano o dziecko podczas chorób i w jakie magiczny sposób można je wyleczyć. Hasła zawarte w książce są szczegółowo, wyczerpująco opisane.
     Przedstawię fragmenty książki i układ zamieszczonych w niej haseł:

 

Czary góralskie

Czary góralskie

Czary góralskie

 

       Okładka „Czarów góralskich” bardzo mnie zaintrygowała. Czarne tło, na którym odbita jest dłoń i czerwone napisy zmuszają do sięgnięcia po książkę i zapoznania się z jej treścią. Sięgając po książkę miałam wrażenie, że kryje ona tajemnice, sekrety. Informacje przekazywane przez autorki podparte są bogatą bibliografią.

 

Czary góralskie

Czary góralskie

Czary góralskie

 

      Pozwoliłam sobie zamieścić kilka zdjęć, które są zamieszczone w książce. Dodają one „Czarom góralskim” tajemniczości, zmuszają do refleksji. Jak widać powyżej, fotografie są niezwykle interesujące, patrząc na nie widzimy naturę, magię i piękno. Zdjęcia budzą mieszane uczucia, spoglądając na nie czujemy niepokój, zastanawiamy co autor zdjęć miał na myśli i jakie mają one związek z czarami góralskimi, o których mowa jest w książce. „Czary góralskie” mają twardą okładkę, co jest dodatkowym plusem.

 

CAM04986

 

      Wraz z pokonywaniem kolejnych stron, wierzenia ludowe budziły we mnie zainteresowanie, niekiedy zdziwienie a nawet podziw. Dawniej, ludzie na różne sposoby tłumaczyli sobie zachodzące zjawiska, wierzyli w magię i ta wiara pomagała im przetrwać, walczyć ze strachem, obawami, cierpieniem, chorobami. Wierzyli, że nad ludźmi czuwają duchy, które pomagają w życiu codziennym i walce z przeciwnościami losu.

&nbsp

Tatrzański Park Narodowy