„Strategie geniuszy” Robert B. Dilts

Posted on
 CAM03888     
     Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób myślą uczelni? Jak w ich głowach rodzą się nowe, niebanalne pomysły? Jak postrzegają pewne fakty i zdarzenia, w jaki sposób analizują zachowania? Jeśli chcecie spojrzeć na świat pod innym kontem i zobaczyć go na nowo, to zachęcam do przeczytania „Strategii geniuszy – Myśl jak Freud, da Vinci i Tesla” Roberta D. Diltsa. 
    Autor książki jest znanym trenerem programowania neurolingwinistycznego (NLP). Włożył wiele pracy w rozwój tej dziedziny, skupia się na strategiach poznawczych, zmianach przekonań, modelowaniu zachowań, komunikacji, strategii działań i uczenia się. Jest twórcą m. in. technik i modeli należących do integracji skonfliktowanych przekonań i wzorców zręcznego języka i poziomów neurologicznych. Po „Strategie geniuszy” sięgnęłam, ponieważ byłam ciekawa w jaki sposób w umysłach uczonych powstają nowe idee, jak łączą oni fakty i postrzegają rzeczywistość. Nie zawiodłam się na niej, udało mi się znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań. Autor stara się wytłumaczyć poszczególne procesy bardzo obrazowo, opiera się na licznych źródłach, dodaje szkice i wykresy, dzięki którym informacje zawarte w książce zapadają w pamięć i można je lepiej zrozumieć. Przykład? Co dostrzegamy, patrząc na marmurowy posąg Mojżesza w kościele San Pietro in Vincoli w Rzymie? Wielu osobom mogłoby się wydawać, że Mojżesz zamierza wykonać jakiś ruch.. Tym czasem Freud sugeruje, że rzeźba nie przedstawia ruchu który ma za chwilę się wydarzyć, lecz jego końcowe stadium. „Tym samym udałoby się wydedukować wykonaną przez prawą rękę ruch wstecz.”
 CAM03890

 

     W książce znajdują się nie tylko informację na temat geniuszy, ale także zadania i sposoby na ukierunkowanie własnych myśli, żeby stać się osobą bardziej kreatywną i zwracać większą uwagę na szczegóły, zmienić sposób myślenia i uporać się z wewnętrznym niepokojem czy problemami z przeszłości. Przykładem może być opisywany przez autora proces zmiany historii osobistej. Polega on na zidentyfikowaniu niechcianego lub nieprzyjemnego odczucia lęku czy oporu, utworzeniu „kotwicy” i cofanie się po swojej linii czasu, żeby zrozumieć dlaczego kierują nami określone uczucia, w jakich sytuacjach czujemy się podobnie, co jest przyczyną takiego odczucia i w jaki sposób możemy zmienić przykre doświadczenia. „Strategie geniuszy” polecam nie tylko osobom, które interesują się psychologią, NLP, analizą zachowań czy procesów zachodzących w ludzkim umyśle. To książka dla każdego, kto chce zaglądnąć w głąb siebie, stać się bardziej kreatywnym, zmienić sposób myślenia lub spojrzeć na  świat z innej perspektywy.
 • Udostępnij
 • Mała Pisareczka

  Podoba mi się ta książka! 😀
  Coś „innego” 😀

 • Fenko,krolowamoli.blogspot.com

  Miałam mały problem z dodaniem komentarza, ale chyba już załapałam, co i jak 😉 co do ksiązki – kurczę, to by się mogło wydawać cięzkie i trudne, ale geniusze to ludzie tacy jak my, prawda? I bardzo mi się podoba ta pozycja, chętnie bym sięgnęła 😉

  • Mam nadzieję, że z dodawaniem komentarzy nie będzie problemu. 🙂 Książka opowiada o różnych punktach widzenia, zmusza do refleksji i zachęca do rozwijania kreatywności.

 • Nie znam tej książki, ale jednak nie skuszę się na nią, bo tematycznie nie zaciekawiła mnie na tyle, bym chciała ją natychmiast poznać.

  • Tematyka jest warta uwagi. 🙂

   • W takim razie może dam jej szansę, ale niczego nie obiecuje 🙂

    • Jeśli nie lubisz książek tego typu, to nie można nic na siłę.. ale jeśli przypadkiem trafi kiedyś w Twoje ręce, to warto dać jej szansę. 😀

 • bookworm

  Lubię czytać książki psychologiczne, chociaż rzadko jakoś na takie ostatecznie trafiam. Ta brzmi interesująco, a jeszcze te zadania do wykonania… myślę, że mogłaby być pomocna.

  regalpelenksiazek.blogspot.com

  • Zadania są interesujące, wymagają skupienia i zastanowienia nad sobą i otaczającą nas rzeczywistością. 🙂

 • Dilts mówi o tym, że uczenie się i zmiana zachodzi na różnych poziomach neurologicznych i że zmiana na jednym poziomie pociąga za sobą zmiany na pozostałych poziomach:

  duchowość
  tożsamość
  wartości
  przekonania
  umiejętności
  zachowanie
  środowisko
  Gdzie najwyższy wpływ na zmianę ma poziom duchowy, a najmniejszy środowisko.
  Z mojej praktyki ten model ma 100% zastosowanie. Jednak wszystkie te poziomy maja wpływ i są ważne. Zastosowanie zmiany na poziomie duchowym nie oznacza, że załatwia to pozostałe 6 poziomów, natomiast ma największy na nie wpływ.
  Pozdrawiam

  • Zgadzam się z tym, że poziom duchowy ma największy wpływ, i że tożsamość, wartości przekonania, umiejętności, zachowanie i środowisko też są ważne, jeśli chodzi o zmiany. Każdy musi wykształcić u siebie własny system wartości i kształtować się na wielu płaszczyznach równocześnie. Podczas całego swojego życia, człowiek nabiera różnych umiejętności, nabiera doświadczenia, zmienia sposób myślenia, zachowania, przyjmuje określone wartości, a jedna zmiana pociąga za sobą kolejne.